
Pradėjus skaičiuoti antrąjį veiklos dešimtmetį, Rusijos gamtos mokslų akademija (RGMA) vis dar yra savarankiškai besiorganizuojančio mokslinio judėjimo priešakyje. Rusijos gamtos mokslų akademija yra pats stambiausias, autoritetingiausias ir geriausiai atstovaujantis mokslininkų, kultūros ir meno veikėjų, verslininkų ir Rusijos politikų susivienijimas.

Akademija kupinu optimizmo žvilgsniu žiūri į ateitį ir tikisi, kad Rusijos politinis ir visuomeninis klimatas, formuojamas ne be jos pagalbos, leis dinamiškai ir konstruktyviai vystytis trečiajame tūkstantmetyje.

Akademijoje yra apie 4000 narių. Tarp jų net 18 Nobelio premijos laureatų, 124 RMA nariai, 30 RMMA narių, po 10 ROA ir RChMA narių, kas liudija apie glaudžius ir vaisingus ryšius su valstybiniais moksliniais centrais.

Nuo įkūrimo Akademijos narių ir jos padalinių skaičius gerokai padidėjo. Pirmaisiais metais (1990-1992 m.) RGMA sudarė 10 sekcijų ir regioninių padalinių, o bendras narių skaičius neviršijo 1000.

Šiuo metu akademiją sudaro 24 centrinės sekcijos, daugiau nei 100 regioninių ir tematinių padalinių, mokslinių centrų, sujungtų į 8 blokus, dirbančius pagal atitinkamas mokslines kryptis.

Rusijos gamtos mokslų akademija (RGMA) yra Rusijos visuomeninė meninė mokslinė organizacija, jungianti visų sričių mokslininkus - gamtos mokslų, imlių mokslui technologijų kūrimo ir humanitarinių mokslų, kurie siekia meninės saviraiškos užtikrinimo, švietimo vystymo, teorinių ir taikomųjų mokslų tyrimų plėtros, Rusijos pilietinės bendruomenės formavimo. Rusijos gamtos mokslų akademijos veikia pagal priimtus Įstatus ir Rusijos Federacijos įstatymus. Akademija yra juridinis asmuo ir pagal nustatytą tvarką vykdo mokslinę, ūkinę ir ekonominę veiklą. Akademiją sudaro sekcijos, padaliniai, moksliniai centrai, asociacijos ir institutai.

Pagal Federalinį įstatymą "Dėl mokslo ir valstybinės mokslinės-techninės politikos", Akademija yra akredituota Gamybos, mokslo ir technologijos ministerijoje kaip valstybinė mokslinė institucija. 1995 m. sausio 17 d. Akademija akredituota Jungtinių Tautų Organizacijoje. 2002 m. liepos mėn. gautas nevyriausybinės organizacijos statusas prie JTO - NGO (Non-governmental organization) in Special Consultative Status with the Economic and Social Council of the United Nations.

Pagrindiniai Akademijos veiklos principai yra demokratiškumas, savarankiškumas ir nepriklausomybė.

Akademijos užduotys:

1. Mokslo, švietimo ir kultūros, kaip svarbiausių nacionalinio saugumo ir darnaus vystymosi faktorių, vystymas.

2. Dalyvavimas rengiant federalines programas dėl žmogaus ir visuomenės saugumo užtikrinimo, įskaitant ir ekologijos, globalinių ir lokalinių konfliktų sumažinimo, informacinio saugumo ir teisinio Rusijos piliečių gynimo problemas. Ypatingas dėmesys skiriamas rengiant darnaus Rusijos ir jos regionų vystymosi strategiją.

3. Humanizmo bei intelektualumo idėjų populiarinimas visuomenėje, siekiant tobulinti auklėjimo ir švietimo sistemas ir užtikrinant tolesnį Rusijos nacionalinių kultūrų tautų bendradarbiavimą.

4. Aktyvi idėjų apie naujos noosferos vertybių sistemos, kuri dabartyje ir ateityje užtikrins bekrizinį Rusijos ir viso pasaulio civilizacijos vystymąsi, formavimą plėtra.

5. Nepriklausomos visuomeninės ekspertizės atlikimas dėl stambių mokslinių ir ūkinių projektų, mokslinių tiriamųjų programų ir mokslinių atradimų. Akademijos nariai yra įtakingiausių mokslinių tiriamųjų organizacijų, universitetų daktarai ir profesoriai, mokslinių atradimų autoriai ir mokslinių krypčių, apimančių daugelį gamtos ir humanitarinių mokslo sričių, visas meno sritis, švietimo sferas ir socialinę visuomeninę veiklą, pradininkai.

Akademijos nariais yra ir Nobelio, Lenino ir Valstybinės premijų laureatai, nusipelnę TSRS ir Rusijos Federacijos mokslo ir technikos, kultūros veikėjai, kitų garbingų apdovanojimų laureatai. Akademijos narių tarpe yra ir užsienio šalių atstovų iš 47 pasaulio valstybių.

Siekiant palaikyti perspektyvų jaunimą, 2001 m. Akademija nustatė naują narystės formą - RGMA adjunktai. Jais gali tapti aspirantai ir jauni mokslininkai, sėkmingai atliekantys teorinių ir taikomųjų mokslų tyrimus.

Akademija strukūtriškai susiformavo, išplėtojo regioninių padalinių tinklą, nustatė aštuonias svarbiausias (raktines) mokslinių tyrimų ir meninių darbų kryptis:

- gamtos mokslai;

- techniniai mokslai;

- socialiniai-geopolitiniai;

- darnus visuomenės vystymasis;

- socialiniai-ekonominiai ir teisės problemos;

- biologija, medicina ir ekologija;

- humanitariniai mokslai, švietimas, menas;

- mokslinės regionų problemos.

Šiuo metu tęsiasi Akademijos padalinių vystymasis, įskaitant mobilias multidisciplinines struktūras - mažuosius institutus, mokslinius centrus ir regioninius padalinius, dirbančius sprendžiant aktualias mokslines ir praktines užduotis.

Šiandien Rusijos gamtos mokslų akademija yra viena iš autoritetingiausių mokslininkų organizacijų. Ji apibūdinama kaip nuolat auganti ir besiplečianti visoje šalies teritorijoje. Ši visuomeninė organizacija išsaugo ir plėtoja geriausias Rusijos mokslinės ir meninės inteligentijos tradicijas.